TN15P750RFE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TN15P750RFE
TN15P750RFE
Part Number
TN15P750RFE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 750 OHM 1% 15W TO220
Data sheet
TN15P750RFE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TN15P750RFE
Comments
    TN15P750RFE Specifications
    SeriesTN
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance750 Ohms
    CompositionThin Film
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)15W
    Package / CaseTO-220-2
    Size / Dimension0.394" L x 0.181" W (10.00mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max)0.701" (17.80mm)
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-220
    Temperature Coefficient±50ppm/°C