TNP10SC20R0FE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TNP10SC20R0FE
TNP10SC20R0FE
Part Number
TNP10SC20R0FE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 20 OHM 1% 10W TO126
Data sheet
TNP10SC20R0FE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TNP10SC20R0FE
Comments
    TNP10SC20R0FE Specifications
    SeriesTNP10
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance20 Ohms
    CompositionThin Film
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseTO-126-2
    Size / Dimension0.335" L x 0.122" W (8.50mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max)0.598" (15.19mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-126
    Temperature Coefficient±50ppm/°C