TP810PW200RJE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TP810PW200RJE
TP810PW200RJE
Part Number
TP810PW200RJE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 200 OHM 5% 10W RADIAL
Data sheet
TP810PW200RJE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TP810PW200RJE
Comments
    TP810PW200RJE Specifications
    SeriesTP
    RoHSRoHS
    FeaturesPulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Resistance200 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.085" L x 0.240" W (27.56mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)1.090" (27.69mm)
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C