TUM5J330E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TUM5J330E
TUM5J330E
Part Number
TUM5J330E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 330 OHM 5% 5W AXIAL
Data sheet
TUM5J330E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TUM5J330E
Comments
    TUM5J330E Specifications
    SeriesTUM
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Proof, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance330 Ohms
    CompositionMetal Oxide Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.394" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (10.00mm x 9.00mm x 22.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±350ppm/°C