TUM5J750E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TUM5J750E
TUM5J750E
Part Number
TUM5J750E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 750 OHM 5% 5W AXIAL
Data sheet
TUM5J750E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TUM5J750E
Comments
    TUM5J750E Specifications
    SeriesTUM
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Proof, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance750 Ohms
    CompositionMetal Oxide Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.866" L x 0.394" W (22.00mm x 10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±350ppm/°C