TUW15J82RE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TUW15J82RE
TUW15J82RE
Part Number
TUW15J82RE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 82 OHM 5% 15W AXIAL
Data sheet
TUW15J82RE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TUW15J82RE
Comments
    TUW15J82RE Specifications
    SeriesTUW
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Proof, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance82 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)15W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.492" x 0.453" Rectangular x 1.929" L (12.50mm x 11.50mm x 49.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±350ppm/°C