TUW3J1R0E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TUW3J1R0E
TUW3J1R0E
Part Number
TUW3J1R0E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 1 OHM 5% 3W AXIAL
Data sheet
TUW3J1R0E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TUW3J1R0E
Comments
    TUW3J1R0E Specifications
    SeriesTUW
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Proof, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance1 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±400ppm/°C