TUW3J1R5E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TUW3J1R5E
TUW3J1R5E
Part Number
TUW3J1R5E
Description
RES 1.5 OHM 5% 3W AXIAL
Data sheet
TUW3J1R5E.pdf
Delivery Services
TUW3J1R5E
Comments
    TUW3J1R5E Specifications
    FeaturesFlame Proof, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance1.5 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.866" L x 0.315" W (22.00mm x 8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
    Operating Temperature275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±400ppm/°C