TUW7JR33E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TUW7JR33E
TUW7JR33E
Part Number
TUW7JR33E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.33 OHM 5% 7W AXIAL
Data sheet
TUW7JR33E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TUW7JR33E
Comments
    TUW7JR33E Specifications
    SeriesTUW
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Proof, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance330 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)7W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension1.378" L x 0.394" W (35.00mm x 10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±400ppm/°C