TWM10J4K7E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TWM10J4K7E
TWM10J4K7E
Part Number
TWM10J4K7E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 4.7K OHM 5% 10W RADIAL
Data sheet
TWM10J4K7E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TWM10J4K7E
Comments
    TWM10J4K7E Specifications
    SeriesTWM
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Proof, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance4.7 kOhms
    CompositionMetal Oxide Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
    Height - Seated (Max)2.008" (51.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient±350ppm/°C