TWW10J22RE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TWW10J22RE
TWW10J22RE
Part Number
TWW10J22RE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 22 OHM 5% 10W RADIAL
Data sheet
TWW10J22RE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
TWW10J22RE
Comments
    TWW10J22RE Specifications
    SeriesTWW
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Proof, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance22 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
    Height - Seated (Max)2.008" (51.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial Lead
    Temperature Coefficient±350ppm/°C