TWW3J30R
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TWW3J30R
TWW3J30R
Part Number
TWW3J30R
Description
RES 30 OHM 5% 3W RADIAL
Data sheet
TWW3J30R.pdf
Delivery Services
TWW3J30R
Comments
    TWW3J30R Specifications
    FeaturesFlame Proof, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance30 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
    Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient±350ppm/°C