TWW5J3R3
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
TWW5J3R3
TWW5J3R3
Part Number
TWW5J3R3
Description
RES 3.3 OHM 5% 5W RADIAL
Data sheet
TWW5J3R3.pdf
Delivery Services
TWW5J3R3
Comments
    TWW5J3R3 Specifications
    FeaturesFlame Proof, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance3.3 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
    Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient±400ppm/°C