UM030E100AJE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
UM030E100AJE
UM030E100AJE
Part Number
UM030E100AJE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 1T OHM 5% 1W RADIAL
Data sheet
UM030E100AJE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
UM030E100AJE
Comments
    UM030E100AJE Specifications
    SeriesUltra-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Resistance-
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.181" L x 0.063" W (30.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial Lead
    Temperature Coefficient±500ppm/°C