UM040E1009JE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
UM040E1009JE
UM040E1009JE
Part Number
UM040E1009JE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 100 GOHM 5% 1.2W RADIAL
Data sheet
UM040E1009JE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
UM040E1009JE
Comments
    UM040E1009JE Specifications
    SeriesUltra-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Resistance100 GOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.2W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.575" L x 0.063" W (40.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial Lead
    Temperature Coefficient±500ppm/°C