UM050E100BKE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
UM050E100BKE
UM050E100BKE
Part Number
UM050E100BKE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 10T OHM 10% 3W RADIAL
Data sheet
UM050E100BKE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
UM050E100BKE
Comments
    UM050E100BKE Specifications
    SeriesUltra-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Resistance-
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.969" L x 0.063" W (50.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial Lead
    Temperature Coefficient±500ppm/°C