WHC25RFE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
WHC25RFE
WHC25RFE
Part Number
WHC25RFE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 25 OHM 1% 2W AXIAL
Data sheet
WHC25RFE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
WHC25RFE
Comments
    WHC25RFE Specifications
    SeriesWH
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance25 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C