WLBR020FE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
WLBR020FE
WLBR020FE
Part Number
WLBR020FE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W AXIAL
Data sheet
WLBR020FE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
WLBR020FE
Comments
    WLBR020FE Specifications
    SeriesWL
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance20 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±300ppm/°C