WLCR100FET
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
WLCR100FET
WLCR100FET
Part Number
WLCR100FET
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 100M OHM 1% 2W AXIAL
Data sheet
WLCR100FET.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
WLCR100FET
Comments
    WLCR100FET Specifications
    SeriesWL
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance100 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C