WNC15RFE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
WNC15RFE
WNC15RFE
Part Number
WNC15RFE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 15 OHM 1% 2W AXIAL
Data sheet
WNC15RFE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
WNC15RFE
Comments
    WNC15RFE Specifications
    SeriesWN
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance15 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C