WNC25RFE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
WNC25RFE
WNC25RFE
Part Number
WNC25RFE
Description
RES 25 OHM 1% 2W AXIAL
Data sheet
WNC25RFE.pdf
Delivery Services
WNC25RFE
Comments
    WNC25RFE Specifications
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance25 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C