WS1A1001J
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
WS1A1001J
WS1A1001J
Part Number
WS1A1001J
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
RES 1K OHM 5% 1W AXIAL
Data sheet
WS1A1001J.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
WS1A1001J
Comments
    WS1A1001J Specifications
    SeriesWS
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance1 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.197" Dia x 0.453" L (5.00mm x 11.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±200ppm/°C