WW12JT910R
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
WW12JT910R
WW12JT910R
Part Number
WW12JT910R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Description
RES 910 OHM 5% 0.4W AXIAL
Data sheet
WW12JT910R.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
WW12JT910R
Comments
    WW12JT910R Specifications
    SeriesWW
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance910 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 350°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C