WW1FT787R
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
WW1FT787R
WW1FT787R
Part Number
WW1FT787R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Description
RES 787 OHM 1% 1W AXIAL
Data sheet
WW1FT787R.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
WW1FT787R
Comments
    WW1FT787R Specifications
    SeriesWW
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance787 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 350°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C