WW1JBR680
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
WW1JBR680
WW1JBR680
Part Number
WW1JBR680
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Description
RES 0.68 OHM 5% 1W AXIAL
Data sheet
WW1JBR680.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
WW1JBR680
Comments
    WW1JBR680 Specifications
    SeriesWW
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance680 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 350°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±90ppm/°C