Y0007298R000D0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y0007298R000D0L
Y0007298R000D0L
Part Number
Y0007298R000D0L
Description
RES 298 OHM 0.5% 0.6W RADIAL
Data sheet
Y0007298R000D0L.pdf
Delivery Services
Y0007298R000D0L
Comments
    Y0007298R000D0L Specifications
    Tolerance±0.5%
    Resistance298 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.6W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
    Height - Seated (Max)0.336" (8.53mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C