Y0019108R950V0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y0019108R950V0L
Y0019108R950V0L
Part Number
Y0019108R950V0L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 108.95 OHM .3W .005% AXIAL
Data sheet
Y0019108R950V0L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y0019108R950V0L
Comments
    Y0019108R950V0L Specifications
    SeriesH
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.005%
    Resistance108.95 Ohms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.375" Dia x 0.625" L (9.53mm x 15.88mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C