Y0020100K000T0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y0020100K000T0L
Y0020100K000T0L
Part Number
Y0020100K000T0L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 100K OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Data sheet
Y0020100K000T0L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y0020100K000T0L
Comments
    Y0020100K000T0L Specifications
    SeriesVSR
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.01%
    Resistance100 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
    Height - Seated (Max)0.413" (10.49mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±8ppm/°C