Y0020470K000F9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y0020470K000F9L
Y0020470K000F9L
Part Number
Y0020470K000F9L
Description
RES 470K OHM 1/4W 1% RADIAL
Data sheet
Y0020470K000F9L.pdf
Delivery Services
Y0020470K000F9L
Comments
    Y0020470K000F9L Specifications
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance470 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
    Height - Seated (Max)0.413" (10.49mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±8ppm/°C