Y002078K7000B0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y002078K7000B0L
Y002078K7000B0L
Part Number
Y002078K7000B0L
Description
RES 78.7K OHM 1/2W 0.1% RADIAL
Data sheet
Y002078K7000B0L.pdf
Delivery Services
Y002078K7000B0L
Comments
    Y002078K7000B0L Specifications
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.1%
    Resistance78.7 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
    Height - Seated (Max)0.413" (10.49mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±8ppm/°C