Y0021120R000B0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y0021120R000B0L
Y0021120R000B0L
Part Number
Y0021120R000B0L
Description
RES 120 OHM 3/4W 0.1% RADIAL
Data sheet
Y0021120R000B0L.pdf
Delivery Services
Y0021120R000B0L
Comments
    Y0021120R000B0L Specifications
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.1%
    Resistance120 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.820" L x 0.160" W (20.83mm x 4.06mm)
    Height - Seated (Max)0.413" (10.49mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±8ppm/°C