Y002165K0000T9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y002165K0000T9L
Y002165K0000T9L
Part Number
Y002165K0000T9L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 65K OHM 3/4W 0.01% RADIAL
Data sheet
Y002165K0000T9L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y002165K0000T9L
Comments
    Y002165K0000T9L Specifications
    SeriesVSR
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.01%
    Resistance65 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.820" L x 0.160" W (20.83mm x 4.06mm)
    Height - Seated (Max)0.413" (10.49mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±8ppm/°C