Y00241K40000B9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y00241K40000B9L
Y00241K40000B9L
Part Number
Y00241K40000B9L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 1.4K OHM .3W .1% RADIAL
Data sheet
Y00241K40000B9L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y00241K40000B9L
Comments
    Y00241K40000B9L Specifications
    SeriesH
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.1%
    Resistance1.4 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
    Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C