Y0028121K000B0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y0028121K000B0L
Y0028121K000B0L
Part Number
Y0028121K000B0L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 121K OHM 1W 0.1% AXIAL
Data sheet
Y0028121K000B0L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y0028121K000B0L
Comments
    Y0028121K000B0L Specifications
    SeriesVTA
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.1%
    Resistance121 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±8ppm/°C