Y0028500K000F9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y0028500K000F9L
Y0028500K000F9L
Part Number
Y0028500K000F9L
Description
RES 500K OHM 1W 1% AXIAL
Data sheet
Y0028500K000F9L.pdf
Delivery Services
Y0028500K000F9L
Comments
    Y0028500K000F9L Specifications
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance500 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±8ppm/°C