Y00627R20000A9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y00627R20000A9L
Y00627R20000A9L
Part Number
Y00627R20000A9L
Description
RES 7.2 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Data sheet
Y00627R20000A9L.pdf
Delivery Services
Y00627R20000A9L
Comments
    Y00627R20000A9L Specifications
    Tolerance±0.05%
    Resistance7.2 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.6W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
    Height - Seated (Max)0.336" (8.53mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±1ppm/°C