Y007543K0000F9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y007543K0000F9L
Y007543K0000F9L
Part Number
Y007543K0000F9L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 43K OHM 1% 0.3W RADIAL
Data sheet
Y007543K0000F9L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y007543K0000F9L
Comments
    Y007543K0000F9L Specifications
    SeriesVSR
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance43 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
    Height - Seated (Max)0.336" (8.53mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±8ppm/°C