Y008810K0000V0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y008810K0000V0L
Y008810K0000V0L
Part Number
Y008810K0000V0L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 10K OHM 0.6W .005% RADIAL
Data sheet
Y008810K0000V0L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y008810K0000V0L
Comments
    Y008810K0000V0L Specifications
    SeriesS555
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±0.005%
    Resistance10 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.6W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
    Height - Seated (Max)0.336" (8.53mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±5ppm/°C