Y00982K50000A9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y00982K50000A9L
Y00982K50000A9L
Part Number
Y00982K50000A9L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 2.5K OHM 0.05% 0.6W AXIAL
Data sheet
Y00982K50000A9L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y00982K50000A9L
Comments
    Y00982K50000A9L Specifications
    SeriesVSA101
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±0.05%
    Resistance2.5 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.6W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.305" L x 0.102" W (7.75mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C