Y0101100R000T0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y0101100R000T0L
Y0101100R000T0L
Part Number
Y0101100R000T0L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 100 OHM 1W 0.01% RADIAL
Data sheet
Y0101100R000T0L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y0101100R000T0L
Comments
    Y0101100R000T0L Specifications
    SeriesS
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±0.01%
    Resistance100 Ohms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
    Height - Seated (Max)0.413" (10.49mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±1ppm/°C