Y010360K0000F0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y010360K0000F0L
Y010360K0000F0L
Part Number
Y010360K0000F0L
Description
RES 60K OHM 2W 1% RADIAL
Data sheet
Y010360K0000F0L.pdf
Delivery Services
Y010360K0000F0L
Comments
    Y010360K0000F0L Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance60 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
    Height - Seated (Max)0.413" (10.49mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±1ppm/°C