Y0707100R000T9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y0707100R000T9L
Y0707100R000T9L
Part Number
Y0707100R000T9L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 100 OHM 0.01% 0.4W RADIAL
Data sheet
Y0707100R000T9L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y0707100R000T9L
Comments
    Y0707100R000T9L Specifications
    SeriesVAR
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.01%
    Resistance100 Ohms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.4W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.250" L x 0.080" W (6.35mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max)0.310" (7.87mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C