Y07340R10000J0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y07340R10000J0L
Y07340R10000J0L
Part Number
Y07340R10000J0L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 0.1 OHM 10W 5% RADIAL
Data sheet
Y07340R10000J0L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y07340R10000J0L
Comments
    Y07340R10000J0L Specifications
    SeriesVFP-4
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±5%
    Resistance100 mOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseRadial - 4 Leads
    Size / Dimension1.575" L x 0.276" W (40.01mm x 7.01mm)
    Height - Seated (Max)0.803" (20.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C