Y07712R00000B0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y07712R00000B0L
Y07712R00000B0L
Part Number
Y07712R00000B0L
Description
RES 2 OHM 1W 0.1% RADIAL
Data sheet
Y07712R00000B0L.pdf
Delivery Services
Y07712R00000B0L
Comments
    Y07712R00000B0L Specifications
    SeriesRCK
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±0.1%
    Resistance2 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.575" L x 0.138" W (14.61mm x 3.50mm)
    Height - Seated (Max)0.413" (10.49mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C