Y07730R50000F9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y07730R50000F9L
Y07730R50000F9L
Part Number
Y07730R50000F9L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 0.5 OHM 2W 1% RADIAL
Data sheet
Y07730R50000F9L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y07730R50000F9L
Comments
    Y07730R50000F9L Specifications
    SeriesRCK
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance500 mOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
    Height - Seated (Max)0.413" (10.49mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C