Y0784100R000V9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y0784100R000V9L
Y0784100R000V9L
Part Number
Y0784100R000V9L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 100 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Data sheet
Y0784100R000V9L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y0784100R000V9L
Comments
    Y0784100R000V9L Specifications
    SeriesVH
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±0.005%
    Resistance100 Ohms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.6W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
    Height - Seated (Max)0.430" (10.92mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±5ppm/°C