Y0785100K000T0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y0785100K000T0L
Y0785100K000T0L
Part Number
Y0785100K000T0L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 100K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Data sheet
Y0785100K000T0L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y0785100K000T0L
Comments
    Y0785100K000T0L Specifications
    SeriesS
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±0.01%
    Resistance100 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.6W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
    Height - Seated (Max)0.336" (8.53mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C