Y07865R60000F9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y07865R60000F9L
Y07865R60000F9L
Part Number
Y07865R60000F9L
Description
RES 5.6 OHM 1% 0.6W RADIAL
Data sheet
Y07865R60000F9L.pdf
Delivery Services
Y07865R60000F9L
Comments
    Y07865R60000F9L Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance5.6 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.6W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
    Height - Seated (Max)0.336" (8.53mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C