Y078996R0900T9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y078996R0900T9L
Y078996R0900T9L
Part Number
Y078996R0900T9L
Description
RES 96.09 OHM 0.01% 0.3W RADIAL
Data sheet
Y078996R0900T9L.pdf
Delivery Services
Y078996R0900T9L
Comments
    Y078996R0900T9L Specifications
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.01%
    Resistance96.09 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
    Height - Seated (Max)0.336" (8.53mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±8ppm/°C