Y07937R00000F9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y07937R00000F9L
Y07937R00000F9L
Part Number
Y07937R00000F9L
Description
RES 7 OHM 1% 0.6W RADIAL
Data sheet
Y07937R00000F9L.pdf
Delivery Services
Y07937R00000F9L
Comments
    Y07937R00000F9L Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance7 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.6W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.336" (8.53mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C